Nasz patron

Zdzisław Witwicki- artysta, ilustrator książek dla dzieci, patron naszego przedszkola. Najpierw ojciec, potem dziadek naszych wychowanków, a teraz przyjaciel naszej placówki.

Po nawiązaniu współpracy z Panem Zdzisławem - twórcą dyplomu ukończenia naszego przedszkola do chwili, kiedy już Przedszkole Nr 31 nosi imię Zdzisława Witwickiego, co roku organizujemy Urodziny Małej Syrenki. Dbamy o to, aby dzień ten był zawsze świętem przedszkola. Imprezy przygotowywane z okazji tego święta odbywają się zwykle
pod koniec maja, lub na początku czerwca, aby dzieci i dorośli:
Goście i Rodzice mogli się dobrze bawić w przedszkolnym ogrodzie. Gościem honorowym naszych corocznych imprez jest Pan Witwicki.

Pierwsza impreza z urodzinowego cyklu to „Franklin i Goście ze zjednoczonej Europy na pierwszych urodzinach u małej Syrenki”. Na tę okazję został specjalnie ułożony „Hymn Przedszkola”, do którego słowa ułożyły same dzieci, a muzykę skomponowała Pani A. Ladachowska, prowadząca w naszym przedszkolu zajęcia z rytmiki. Hymn został uroczyście odśpiewany przez dzieci, a jego treść uroczyście przekazana panu Zdzisławowi Witwickiemu.

Kolejne urodziny rozpoczęły się od podsumowania Rodzinnego Konkursu Literackiego pt. „Małe formy literackie”. Cała rodzinna twórczość została wydana w formie książeczki pt. „Przedszkolne wierszyki”. Pan Witwicki przygotował na okładkę książeczki wspaniałą ilustrację Syrenki, osobiście wręczał nagrody wszystkim twórcom, dzieciom i przedstawicielom ich rodzin.

Trzecie urodziny „Małej Syrenki” powiązane były z tematyką „Z biegiem Wisły”. „Mała Syrenka” udała się w podróż po Polsce. Wyruszyła z gór, mija Kraków, Warszawę, Toruń, Gdańsk i kończy swą podróż nad morzem. Nie zabrakło tu także odśpiewania „Hymnu Przedszkola” i urodzinowego tortu z wizerunkiem Syrenki.

Według założeń i rocznych planów pracy wychowawczo- dydaktycznej działania te mają charakter cykliczny. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne urodziny Małej Syrenki i wizytę naszego Patrona- Zdzisława Witwickiego w przedszkolu.

Artysta zaszczyca nas swoją obecnością również na corocznych imprezach w grupie „Maluchów”, w czasie uroczystości „Pasowania na Przedszkolaka”. Z uwagą ogląda pierwsze występy naszych najmłodszych wychowanków, a potem wręcza im osobiście ilustrowaną przez siebie książeczkę H. Łochockiej „O wróbelku Elemelku”, z dedykacją dla każdego dziecka. Rodzice, Goście, dzieci mają okazję porozmawiania z artystą .W naszej przedszkolnej bibliotece zgromadzonych jest i specjalnie skatalogowanych wiele książek ilustrowanych przez Pana Witwickiego.

W skład tego zbioru wchodzą zasoby własne placówki oraz książki podarowane przez Artystę. Cały nasz księgozbiór obejmuje lata 1955-2007. Nasze dzieci są z nimi systematycznie zapoznawane, a i rodzice chętnie wypożyczają. od nas te książki do domu. Oprócz książek posiadamy wiele czasopism z ilustracjami pana Witwickiego: „Miś”, „Świerszyk”, Almanachy Polskiej Sekcji- IBBY „Twórcy Dzieciom” i „Polscy Ilustratorzy dla dzieci”. Gromadzimy też artykuły o Artyście w prasie pedagogicznej „Życie szkoły” i „Wychowanie w przedszkolu”. Z pomocą Artysty zorganizowana została stała wystawa Prac - ilustracji Zdzisława Witwickiego.

Wspólnie tworzymy więc obrzędowość i tradycję, chcielibyśmy aby o naszym przedszkolu, Przedszkolu Nr 31 im. Zdzisława Witwickiego mówiono… „przedszkole twórcze i przyjazne, ale i przedszkole z tradycją”.

W 2009 roku Przedszkole nr 31

wydało kalendarz z ilustracjami

Zdzisława Witwickiego

wersja do druku