Skip to content

KLUB PRZYJACIÓŁ TWÓRCZOŚCI Zdzisława Witwickiego

W dniu 21.11.2009 r. w Przedszkolu nr 31 im. Zdzisława Witwickiego w Warszawie przy ul. Kruczej 19 odbyło się inauguracyjne spotkanie „Klubu Przyjaciół Twórczości Zdzisława Witwickiego”. W seminarium wzięli udział znakomici goście: Bohater spotkania Zdzisław Witwicki – ilustrator książek dla dzieci, Maria Kulik – prezes Polskiej sekcji IBBY, Hanna Ratyńska wieloletni redaktor naczelny czasopisma dla nauczycieli Wychowanie w Przedszkolu” oraz nauczyciele z Przedszkola nr 31 im. Zdzisława Witwickiego w Warszawie, Przedszkola nr 293 w Warszawie oraz Przedszkola nr 1 im. Krasnala Hałabały w Kobyłce. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac artysty z kolekcji Przedszkola nr 31.

Podczas seminarium uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu Pani Marii Kulik Prezesa Polskiej Sekcji IBBY, na temat ostatnich nowości wydawniczych i ich wartości w odbiorze małego czytelnika. Pani Hanna Ratyńska opowiedziała o wieloletniej współpracy wydawnictwa z Zdzisławem Witwickiem, a Honorowy gość ubarwił spotkanie wspomnieniami z dzieciństwa, które w dużej mierze miało wpływ na twórczość artysty. Opowiedział o własnej drodze artystycznej, zaprezentował również swoje mniej znane ilustracje. Na zakończenie Pan Zdzisław Witwicki każdemu uczestnikowi spotkania wręczył wiersz swojego autorstwa z ilustracjami i autografem.

Uczestnicy mieli okazję do wymiany doświadczeń. Nauczycielki z Przedszkola Nr 31 w Warszawie oraz nauczycielki z Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Kobyłce przedstawiły prezentacje swoich placówek.

Członkowie „Klubu Przyjaciół Twórczości Zdzisława Witwickiego”:

  • Przedszkole nr 31 im. Zdzisława Witwickiego w Warszawie;
  • Przedszkole nr 293 w Warszawie,
  • Przedszkole Nr 392 „Wróbelka Elemelka” w Warszawie;
  • Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Kobyłce;
  • Miejskie Przedszkole Nr 11 „Krasnala Hałabały” w Jeleniej Górze;
  • Przedszkole „Krasnala Hałabały” w Buku;
  • Czasopismo dla nauczycieli „Wychowanie w przedszkolu”; Polska Sekcja IBBY;
  • Przedszkole Nr 57 im. „Krasnala Hałabały w Katowicach,
  • Przedszkole Nr 2 „Krasnala Hałabały” w Koziegłowach;
  • Przedszkole „Krasnal Hałabała” w Kaźmierzu.

Klub Przyjaciół Twórczości Zdzisława Witwickiego jest inicjatywą Rady Pedagogicznej Przedszkola nr 31 im. Zdzisława Witwickiego. Działalność Klubu ma na celu Stworzenie Ośrodka Twórczości Zdzisława Witwickiego i promowanie klasyki polskiej ilustracji wśród nauczycieli, rodziców oraz dzieci. Poprzez Klub Rada Pedagogiczna oraz Rada Rodziców chciałaby zapoznawać innych z dorobkiem ilustratora klasyki dziecięcej literatury, twórcy obrazu znanych postaci dziecięcych utworów literackich oraz inicjować różnorodne projekty czytelnicze i literackie.

18 listopada 2012 r. Spotkanie Członków Klubu. Tematem przewodnim spotkania było wznowienie opowiadania J. Porazińskiej „Niebieska dziewczynka” z ilustracjami naszego patrona.Goście przygotowali z dziećmi wspaniałe plakaty zachęcające do przeczytania książeczki i wspólnej zabawy z rodzicami. Jak co roku mogliśmy posłuchać wspomnień artysty i wymienić doświadczenia w wykorzystaniu literatury dziecięcej w pracy z dziećmi.
Udział w spotkaniu wzięli nauczyciele z naszego przedszkola oraz z Przedszkola nr 293 w Warszawie, Przedszkola Nr 392 „Wróbelka Elemelka” w Warszawie, Przedszkola nr 1 im. Krasnala Hałabały w Kobyłce i Przedszkola Nr 57 im. „Krasnala Hałabały w Katowicach.