Nadanie nazwy przedszkola
OD CZERWCA 2005 PRZEDSZKOLE Nr 31 przy ul. Kruczej 19 nosi imię „Małej Syrenki”.
W dniu 02 czerwca 2005 roku w Przedszkolu nr 31 przy ulicy Kruczej 19 odbyła się impreza integracyjna z Rodzicami i zaproszonymi Gośćmi – Święto Przedszkola, nadanie nazwy „Małej Syrenki”. Pomysł na zorganizowanie tego typu imprezy narodził się w głowie obecnej dyrektor przedszkola Anny Wróbel.
Od blisko 30 lat postać „Małej Syrenki” zdobi dyplomy ukończenia przedszkola. Postać ta została zaprojektowana i narysowana specjalnie dla dzieci z Przedszkola Nr 31 przez znanego ilustratora książek dla dzieci Zdzisława Witwickiego. Jest on autorem ilustracji do bardzo wielu znanych dzieciom książek np. „Z przygód krasnala Hałabały”, „O wróbelku Elemelku”, „Apolejka i jej osiołek”.
Aby impreza mogła się udać i wszyscy mogli się dobrze bawić, trzeba było wielu tygodni przygotowań. W ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, w której przedszkole aktywnie uczestniczy od kwietnia br. dzieci były zapoznawane z literaturą ilustrowaną przez Z. Witwickiego. W wyniku tej akcji odbywało się codzienne głośne czytanie przez nauczycielki, rodziców, pracowników przedszkola i zapraszanych gości z różnych środowisk (policji, staży miejskiej, aktorów, dziennikarzy, absolwentów przedszkola,) książek do których ilustracje wykonał Zdzisław Witwicki.
W ramach przygotowań do uroczystości każda grupa dzieci wybrała jedną książkę do dokładnego opracowania.
- Grupa I Maluchy – „Malowany ul” A. Bahdaja
- Grupa II Krasnale – „O wróbelku Elemelku” H. Łochockiej
- Grupa III Średniaki – „Z przygód krasnala Hałabały” L. Krzemienieckiej
- Grupa IV Starszaki – „Apolejka i jej osiołek” M. Kruger.
W oparciu o te wybrane pozycje ilustrowane przez Zdzisława Witwickiego dzieci wykonały różnorodne prace plastyczne (kukiełki, książeczki, ilustracje, rysunki ) wykorzystując różne materiały. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na wystawie pod hasłem: „Zdzisław Witwicki – ilustrator książek dla dzieci.” Oprócz prac dzieci można było obejrzeć na wystawie:
- wybrane ilustracje Z. Witwickiego z książek i czasopism dla dzieci.
- dyplomy ukończenia przedszkola z lat 1974-2004
- zdjęcia z uroczystości zakończenia roku szkolnego z lat poprzednich.
- zbiór książek i czasopism z ilustracjami Z. Witwickiego.
- Kronikę i Księgę Pamiątkową Przedszkola.
- zdjęcia z albumów własnych absolwentów przedszkola.
- wiele artykułów, informacji na temat ilustratora np. „Co to jest IBBY” – Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych.
Oglądając wystawę przed uroczystością rodzice i zaproszeni Goście byli nią zachwyceni. Słów pochwały nie szczędził sam Gość Honorowy Pan Zdzisław Witwicki.
Na kilka dni przed „Świętem Przedszkola” odbyło się spotkanie autorskie z ilustratorem, na którym dzieci miały okazję porozmawiania z artystą, posłuchania jego opowieści na temat ilustrowanych książek. Miały też okazję przyjrzeć się „na żywo” pracy ilustratora. Pan Zdzisław Witwicki na prośbę dzieci narysował postać Krasnala Hałabały. Pamiątkowe zdjęcia ze spotkania z autorem ilustracji umieszczone są również na naszej wystawie . Zapraszamy serdecznie do jej obejrzenia.
Kiedy już wszystko dopięte było na „ostatni guzik”, cały personel martwił się tylko o to, aby w dzień naszego święta dopisała pogoda. W pięknie przybranym ogrodzie wydzielono miejsca dla poszczególnych grup (bajek), które w oparciu o dokładne opracowanie książeczek przygotowały dzieci pod kierunkiem swoich Pań. Tak więc w przedszkolnym ogrodzie znalazł się malowany ul z tysiącem pszczół i pszczółką Bze Bze, miejsce, gdzie Wróbelek Elemelek uczy się od Bociana przepisów ruchu drogowego; las i postać Krasnala Hałabały z różnymi zwierzątkami oraz wysoka wieża przez okno której wygląda smutna Królewna Apolejka. Zorganizowane były również stoliki, krzesełka, ławki, materiały do zabaw plastycznych. Wydzielono miejsce na poczęstunek, który przygotowali Rodzice (kiełbaski z grilla, grochówka, chleb ze smalcem, słodycze , owoce, napoje). Wszystko czekało więc na rozpoczęcie Uroczystości i na dobrą pogodę…
Okazało się, że aura nas nie zawiodła. Zawiedli… trochę zaproszeni Goście, którzy być może z ważnych względów nie mogli do nas dotrzeć.
Fanfary i „Parada Bajek” po całym ogrodzie rozpoczęły uroczystość. Wspólnie zatańczony taniec z Rodzicami i Gośćmi stał się początkiem dobrej zabawy. Prezentacja poszczególnych bajek, konkurs „Jaka to bajka?”- odgadywanie fragmentów książek czytanych przez aktora Operetki Warszawskiej Pana Marcina Rudzińskiego, prezentacja utworu Ewy Szelburg – Zarębiny „Dwanaście miesięcy” przygotowanych przez grupę Rodziców absolwentów naszego przedszkola. Emocjom i wrażeniom zdawało się nie być końca… Potem nastąpiło symboliczne przekazanie rysunku „Małej Syrenki”, nieco odmienionej: z nową, kolorową tarczą i złotymi warkoczykami , na wyłączne wykorzystanie przez przedszkole. Dzieci wręczyły Panu Witwickiemu kwiaty i album z własnymi rysunkami i podziękowaniami za piękne ilustracje w książkach.
Na zakończenie dyrektor Anna Wróbel uroczyście ogłosiła, że od dnia 02-czerwca- 2005 przedszkole będzie się nazywało „PRZEDSZKOLEM MAŁEJ SYRENKI” i jej symbolem będzie rysunek wykonany przez Z. Witwickiego, a dzieci uczęszczające do naszego przedszkola będą „strażnikami bajek”. Rodzice, dorośli, nauczyciele obiecali, że będą czytać dzieciom książki 20 minut dziennie. Dzieci zaś obiecały, że będą słuchać bajek czytanych przez dorosłych i będą dbać o książki. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały książki H. Łochockiej „O wróbelku Elemelku” z wpisem autora ilustracji, koszulki i znaczki z logo przedszkola „Małą Syrenką”. Przy dźwiękach spokojnej muzyki wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.
Okazuje się, że słowa Platona wypowiedziane tak dawno…, że
Wszelkie nauczanie jest najlepiej osiągalne w formie rozrywki.
Pozwólmy, aby dziecięca praca i nauka była rodzajem zabawy…
zdają się być ciągle aktualne.
E. Stanisławska