Sprawozdanie z uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej z okazji 100. rocznicy urodzin Zdzisława Witwickiego

24 kwietnia 2021 w Przedszkolu nr 31 im. Zdzisława Witwickiego odbyła się niecodzienna uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej z okazji 100. rocznicy urodzin Patrona placówki. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Rafał Witwicki – syn Zdzisława Witwickiego, Anna Kałuska-Bolek Wiceprzewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Ewa Gruda z Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy, Maria Kulik z Polskiej Sekcji IBBY oraz przedstawiciele środowiska artystycznego Krystyna Lipka- Sztarbałło znakomita ilustratorka literatury dziecięcej oraz Małgorzata Strzałkowska autorka i ilustratorka książek dla dzieci.

W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele środowiska lokalnego: dyrektorzy pobliskich przedszkoli, Ewa Nowicka przewodnicząca Wspólnoty Krucza 19 oraz Elżbieta Nędzyńska członek Rady Rodziców Przedszkola nr 31.

Podczas powitania gości odczytano list gratulacyjny przesłany przez Mazowieckiego Wicekuratora Kuratora Oświaty – Panią Dorotę Skrzypek a w imieniu środowiska artystycznego zabrała głos Krystyna Lipka – Szarbałło.

Podczas spotkania dyrektor Anna Wróbel zwróciła się do Władz Dzielnicy Śródmieście i odczytała pismo skierowane do  Zastępcy Burmistrza  Dzielnicy Śródmieście oraz Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy w sprawie inicjatywy nadania imieniem Zdzisława Witwickiego lokalnego skweru. W piśmie dodatkowo podkreślono  znaczenie postaci Zdzisława Witwickiego dla dzielnicy Śródmieście, który w swojej pracowni przy ul. Wilczej 35/41 tworzył przez lata ilustracje dla dzieci.

Tablica pamiątkowa jest efektem współpracy środowiska związanego z przedszkolem. Tekst na tablicę opracowała Ewa Gruda. W projekcie tablicy wykorzystany został Portret Zdzisława Witwickiego autorstwa Joanny Marcolla, a całość opracował graficznie Rafał Witwicki. Uroczystego odsłonięcia tablicy przy dźwiękach dziecięcych instrumentów perkusyjnych dokonał syn artysty – Rafał Witwicki.  Uroczystości towarzyszył dziecięcy Poczet Sztandarowy z proporcem Przedszkola nr 31. Przedszkolaki odśpiewały Hymn Przedszkola, który w swojej treści mieści historię współpracy przedszkola ze Zdzisławem Witwickim, zaprezentowały min. wiersz autorstwa Zdzisława Witwickiego  „Czego życzyć ilustratorowi książek dla dzieci”.  Na koniec części oficjalnej wszyscy goście otrzymali tradycyjne maskotki Przedszkola nr 31 „Syrenki” wykonane przez pracownię artystyczną „Wilcza Szafa”. W dalszej części wszyscy zostali zaproszeni do przedszkolnej kawiarenki w ogrodzie,  gdzie w otoczeniu kwiatów i obrazów dziecięcych mogli wymienić się wrażeniami i wspomnieniami o Mistrzu Witwickim.

Tablica o treści:

Zdzisław Witwicki (1921–2019) – malarz, grafik, ilustrator książek dla dzieci i redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia. Współtwórca polskiej szkoły ilustracji. Stworzył niezapomniane wizerunki wróbelka Elemelka i krasnala Hałabały oraz wielu innych bajkowych bohaterów. O swojej pracy mówił tak: „Miałem chyba wielkie szczęście w życiu, że mogłem pracować w dziedzinie sztuki zwanej ilustracją. I to ilustracją dla dzieci. Przez kilkadziesiąt lat robiłem to, co najbardziej robić lubiłem. Malowałem obrazki dla najwrażliwszego odbiorcy na świecie. Czy może dla artysty być coś wspanialszego?”.

Zdzisław Witwicki, wspaniały Twórca i wielki Przyjaciel dzieci, jest Patronem naszego przedszkola.

W 100. rocznicę urodzin Artysty –

Społeczność Przedszkola nr 31 im. Zdzisława Witwickiego

Na temat 100. rocznicy urodzin Zdzisława Witwickiego napisała również Ewa Gruda w czasopiśmie  “Wydawca”. Link do artykułu
https://wydawca.com.pl/2021/07/13/lubie-dzieci-i-mysle-ze-je-rozumiem/